Masaż klasyczny

Szkołę masażu klasycznego stworzył lekarz holenderski Johan Metzger (1839-1909), uważany za twórcę „masażu naukowego”. Poza tym już na początku dziewiętnastego wieku lekarze szwedzcy opracowali metodę terapeutyczną i higieniczną, zwaną popularnie „gimnastyką szwedzką’. Jej częścią składową był również masaż. Dlatego dziś masaż klasyczny bywa nazywany również masażem szwedzkim.

Masaż klasyczny wykonywany jest ręcznie na odsłoniętym ciele, z zastosowaniem środków poślizgowych: talku kosmetycznego, oliwki, wazeliny lub lanoliny. Mogą być również stosowane środki wspomagające masaż: rozgrzewające, przeciwbólowe i odżywcze.

Wprawdzie już od kilkudziesięciu lat rozpowszechniły się na świecie przeróżne aparaty do masażu, ale – poza zastosowaniami w pewnych przypadkach – nie zastąpią ręki masującego.
Przebieg

Masowany odsłania te części ciała, które mają być wymasowane, a następnie kładzie się na stole (łóżku) do masażu lub siada na krześle (fotelu do masażu). Pierwsza faza polega na głaskaniu skóry bez zastosowania środków nawilżających – dzięki temu usuwane są martwe komórki naskórka. Po oswojeniu się skóry z dotykiem, można użyć niewielkiej ilości oliwki lub innego środka poślizgowego. Następne techniki masażu, to rozcierania i ugniatania, docierające do głębszych tkanek – ich intensywność powinna się zwiększać w miarę rozluźniania i rozgrzewania masowanych części ciała; W zależności od części ciała, są stosowane też inne chwyty: oklepywania, wibracje, roztrząsania, mieszenia… nazwy mogą być różne, w zależności od szkoły masażu.

Zabieg trwa w zależności od tego, które części ciała są masowane, od kilku minut (na przykład dłoń) do około godziny (całe ciało).
Efekty

W zależności od stosowanych technik i osiągniętych efektów, masaż klasyczny może mieć działanie lecznicze, relaksujące lub pobudzające. Działa na skórę i mięśnie, a w szczególności:
» poprawia działanie gruczołów łojowych i potowych,
» polepsza ukrwienie skóry, poprawia krążenie w pozostałych tkankach,
» rozluźnia napięte mięśnie, przez co łagodzi lub likwiduje ból,
» poprawia krążenie płynów ustrojowej, dzięki czemu przyspiesza się odżywianie tkanek i usuwanie toksyn.
Przeciwwskazania

Główne przeciwwskazania, to stany zapalne, wysokie ciśnienie, choroby zakaźne, zmiany skórne, nowotwory i sporo innych – dlatego o potrzebie masażu w celach leczniczych powinien zadecydować lekarz.