Masaż Lomi Lomi Nui

bs-24Lomi oznacza po prostu masaż. W języku hawajskim oznacza też naciskać, ugniatać, pocierać, oraz pracować nad wnętrzem i zewnętrzna stroną, a także dotykanie miękką łapą zadowolonego kota. Podwojenie tego słowa powoduje zwielokrotnienie jego znaczenia, czyli masaż specjalny, bardziej intensywny. Natomiast Nui oznacza ważny, jedyny w swoim rodzaju, duży. Pierwotnie praktykowany był w świątyniach przez kahunów (mistrzów masażu). Połączony był ze świętym tańcem, wykonywanym wokół kamiennego ołtarza.

Przebieg

bs-25Masaż wykonywany jest na całkowicie nagim ciele, z użyciem olejku, przy dźwiękach hawajskiej muzyki. Masażysta pracuje dłońmi i przedramionami w rytm muzyki. Części intymne są zawsze zakryte ręcznikiem lub prześcieradłem. Pierwsza część masażu wykonywana jest w leżeniu na brzuchu. Zwykle kolejno masowane są plecy i ramiona a następnie kolejno obie nogi wraz z pośladkami i brzuch. Druga część odbywa się w leżeniu plecach, a masażysta opracowuje kolejno ramiona, klatkę piersiową (masaż biustu wymaga zgody masowanej), plecy, kolejno obie nogi i brzuch. Masaż kończy się układem rąk na całkowicie przykrytym już ciele. Układ ten harmonizuje przepływ energii. Nie ma jednak jedynej prawdziwej techniki tego masażu. Najważniejsze jest, aby masowany czuł się dobrze i w trakcie i po zabiegu. Zabieg trwa co najmniej 60 minut.

Efekty

bs-27„Jedynym celem tego czułego masażu jest zregenerowanie, dodanie siły oraz przywrócenie harmonii z samym sobą i otoczeniem.” (Klaus Assmann – Świątynne masaże z Hawajów) Na poziomach ciał energetycznych masaż wywołuje uczucie błogości i całkowitego rozluźnienia. Ważnym jest, aby masowany miał wolę rozluźnienia i relaksu, aby chciał docenić swoje ciało. Na poziomie fizycznym Lomi Lomi łagodzi stres i redukuje napięcia mięśni. Pobudza przepływ krwi i przepływ limfy, przez przyspiesza usuwanie toksyn i odpadów przemiany materii z organizmu.

Przeciwwskazania

Białaczka.