Masaż Shiatsu

Shiatsu w tłumaczeniu dosłownym „naciskanie kciukami”, jest japońską odmianą masażu, wykonywanego w celu poprawy zdrowia poprzez wpływ na przepływ energii ki w organizmie. Jest bardzo prosty. Wywodzi się z wcześniejszych metod japońskich (Anma) i chińskich (Anmo lub Tiuna). Pobieżny obserwator może odnieść wrażenie, że właściwie nic lub bardzo niewiele się dzieje – zaledwie spokojne, łagodne uciskanie kciukami czy dłońmi różnych punktów na ciele, luźne nakładanie łokci i przedramion lub zwykłe obracanie kończyn. Obecnie istnieje wiele różnych stylów shiatsu. Niektóre z nich skupiają się na punktach akupresury (akupunktury), inne polegają na bardziej ogólnej pracy z ciałem lub wzdłuż kanałów przepływu energii ki. Shiatsu jest idealny dla osób, które mają opory przed zdjęciem ubrania, ponieważ nie muszą się rozbierać, a nawet wskazane jest luźne, cieplejsze (ale nie grube) ubranie, np. dres.
Przebieg

Pobieżny obserwator może odnieść wrażenie, że właściwie nic lub bardzo niewiele się dzieje – zaledwie spokojne, łagodne uciskanie kciukami czy dłońmi różnych punktów na ciele, luźne nakładanie łokci i przedramion lub zwykłe obracanie kończyn. Pełny masaż, skupiony nad ogólną pracą nad ciałem wzdłuż kanałów ki, wykonywany jest kciukami, dłońmi, przedramionami, łokciami i kolanami. Masowany w wygodnym ubraniu i skarpetkach leży na podłodze na macie – najpierw na brzuchu, a następnie na plecach. Pełny seans trwa około 45 minut. Odrębną techniką jest masaż stopami. Polega na ostukiwaniu i uciskaniu ciała masowanego. W wyjątkowych przypadkach – gdy leżenie nie jest możliwe – masaż może być wykonywany na siedząco.
Efekty

Terapeutyczny wpływ masażu ukierunkowany jest na pobudzenie sił obronnych organizmu do walki z dolegliwościami. Terapia Shiatsu pomaga:
» uwolnić od napięć i stresów,
» przywrócić sprawność i witalność,
» zmniejszyć dolegliwości ciała,
» zwiększyć utlenienie komórkowe mięśni,
» usprawnić kondycję organizmu,
» uodpornić organizm na infekcje i schorzenia.
Przeciwwskazania

Główne przeciwwskazania do masażu, to choroby o podłoży bakteryjnym, wirusowym, lub pasożytniczym, ciąża, hemofilia, menstruacja, miażdżyca, nadciśnienie, nowotwory, zmiany skórne, wszystkie stany zapalne, żylaki.